Европейско първенство 2024

Нидерландия тотално надигра Румъния и стигна четвъртфиналите на Евро 2024

Нидерландия категорично надигра Румъния и спечели осминафинала от Евро 2024 на „Алианц Арена“ с 3:0. С този убедителен успех „лалетата“ си осигуриха място на четвъртфиналите, където ще се изправят срещу победителя от двубоя между Австрия и Турция. В герои за отбора на Роналд Куман се превърнаха Коди Гакпо и Дониел Мален, който отбеляза два гола.

Мачът започна активно за Нидерландия, като още в шестата минута Шави Симонс проби отляво и нанесе удар към вратата, но Флорин Ница успя да улови топката. В 14-ата минута румънците отговориха с първия си опасен шанс, когато Денис Ман премина през няколко защитника и отправи удар към горния десен ъгъл, но топката мина на сантиметри над вратата.

В 20-ата минута Нидерландия излезе напред в резултата. Шави Симонс пусна към Коди Гакпо, който с великолепен пробив отляво елиминира Андрей Рациу и с шут към близкия десен ъгъл матира Ница за 1:0.

Пет минути по-късно „лалетата“ можеха да удвоят резултата, след като Мемфис Депай изпълни корнер, а Стефан де Врай насочи топката към близкия ляв ъгъл, но ударът срещна мрежата от външната страна. Натискът на Нидерландия продължи, като в 44-ата минута Дензъл Дъмфрис отне топката в наказателното поле на Румъния и подаде към Шави Симонс, който обаче стреля слабо покрай вратата.

В добавеното време на първото полувреме, Денис Драгуш пробва удар от границата на наказателното поле, но топката премина над вратата на Нидерландия.

Второто полувреме започна по-силно за Нидерландия. В 59-ата минута Върджил ван Дайк имаше златна възможност да удвои преднината, но след центриране от корнер, ударът му с глава срещна левия страничен стълб. В 63-ата минута след ново разбъркване в наказателното поле на Румъния, Дониел Мален отклони топката към Гакпо, който я прати в мрежата, но попадението бе отменено заради засада.

Нидерландия продължи да атакува и в 73-ата минута Джоуи Феерман стреля опасно, но топката мина покрай вратата. В 83-ата минута „лалетата“ най-сетне реализираха второ попадение. Мемфис Депай получи пас от тъч, продължи топката към Коди Гакпо, който проби и намери Дониел Мален, а той вкара на празна врата за 2:0.

Дълбоко в добавеното време Нидерландия реализира и трето попадение. Шави Симонс пусна извеждащ пас за Мален, който напредна по левия фланг и отбеляза в долния десен ъгъл за крайното 3:0.

РУМЪНИЯ – НИДЕРЛАНДИЯ 0:3 Голове: 0:1 Коди Гакпо (20′), 0:2 Дониел Мален (83′), 0:3 Дониел Мален (90’+4′)